Majitelé koní by měli pečlivě sledovat stravu svých koní. Pokud si na to sami netroufnete, vyhledejte pomoci se sestavením vyvážené krmné dávky. Všichni majitelé koní by však měli pamatovat na krmení v souladu s pracovní zátěží a typem koně. Poníci a malí koně by měli dostávat přibližně 1,25–1,5 % své tělesné hmotnosti – to zahrnuje veškerý příjem krmiva, trávy a sena.
Krmte málo a často. Napodobte přirozený způsob krmení koně v přírodě, což pomáhá udržovat správnou funkci trávicího systému. Rovněž to uspokojí potřebu žvýkání a předejdete nudě.
Nikdy nenechte koně hladovět, protože to může vést k vážným zdravotním problémům jako je hyperlipémie. Krmte pouze produkty s vysokým obsahem vlákniny, nízkým obsahem sacharidů a nízkým obsahem cukrů a škrobů. Nejlepší je vyhnout se krmení cereálními směsmi a melasovými produkty. Aby si kůň udržel zdravé zažívání, přidávejte do jídelníčku čas od času probiotický doplněk.
Omezte příjem trávy! Nenechávejte svého koně jen na zelené pastvině. Poníkům stačí velmi málo. Prtože tráva má vysoký obsah rozpustných sacharidů (fruktanů), může její přilišná konzumace vést až k laminitidě, pokud je koněm „futrována“ ve velkém množství, zejména pak na jaře a na podzim.

Někdy může pomoci pasení v noci a stažením koně do holožíru během dne, protože v noci je v trávě údajně méně fruktanů.
Nepouštějte koně na svěží jarní trávu nebo na zmrzlou trávu. Pokuste se ve spolupráci s vlastníkem půdy snížit sladké traviny a zejména jetel v porostu a umožnit rozkvět tradičních trav a bylin.
Snažte se mít koně, kteří společně potřebují stejný management, ve stejné ohradě. To minimalizuje stres, udržuje koně bez nudy a socializované. Tím také zabráníte depresi. Vždy mějte u koně minimálně jednoho společníka.
Udržujte koně ve formě, abyste předešli obezitě.
Zajistěte, také pravidelný trim kopyt každé čtyři až pět týdnů, v závislosti na koni. Tím se zajistí, že kopyto koně bude vždy tom v nejlepším možném stavu. K podpoře dobrého růstu kopyt lze podávat minerální doplňky s přídavkem biotinu.
Jakmile zjištíte, že kůň či poník divně chodí nebo dokonce odmítá udělat krok, okamžitě ho dejte do ohrady bez trávy se senem v síti.
Pravidelně kontrolujte tukové rozložení; pokud kůň začne přibírat, okamžitě koně stáhněte z trávy a přidejte fyzickou zátěž.
Kontrolujte distální puls koně, protože jeho změny signalizují problém.
Laminitida je velmi bolestivé a vysilující onemocnění. Její prevence je vždy lepší alevnější než léčba. Pokud není kůň či poník léčen rychle a správně, může tato nemoc způsobit trvalé poškození koně, které může vést až k eutanazii.