aneb zkontrolujte své know-how týkající se krmení solí
Nejprve základní a důležitá informace: I když váš kůň není v aktivním tréninku, potřebuje alespoň 10 gramů sodíku denně, což jsou cca 2 lžíce soli. Zvýšíte-li fyzickou zátěž koně, jeho potřeba sodíku se rovněž zvýší – nejméně na čtyři lžíce soli denně, rozdělené mezi krmné dávky (KD). A v horkých, vlhkých dnech může být ještě vyšší.
Má váš kůň odpovídající dávku soli?
Co dělat: Začněte s obyčejným bílým solným lizem, který je snadno dosažitelný a pokud možno chráněný před vlhkem (nejlépe umístit držák se solí do přístřešku). Pro koně na pastvinách nebo při lehké práci Vám postačí 1 solný liz, za předpokladu, že ho budete pravidelně kontrolovat a doplňovat.
Co nedělat: Nikdy nepoužívejte mineralizovaný solný liz samostatně. Pokud váš kůň již dostává minerály ve svém koncentrátu nebo vitaminovém / minerálním doplňku, pravděpodobně nebudete schopni zajistit, že do sebe zbytečně nebude dostávat více minerálů než je jeho denní dávka. Navíc hořká chuť minerálů může snížit jeho spotřebu lízat sůl. Pokud mu i přesto chcete dát k dispozici i mineralizovaný solný blok, mějte k dispozici i ten obyčejný. Ale hlídejte si příjem minerálů z krmiva. Proto je lepší dávat volně k dispozici pouze čistou bílou sůl (a to i když Vám výrobci budou tvrdit opak). Oni chtějí vydělat, my chceme zdravé koně.
Co dělat: Sledujte solný liz a ujistěte se, že ho váš kůň dostatečně využívá. Pětikilový solný liz pro jednoho koně vydrží 2 měsíce. Udržujte solný blok čistý a bez chlupů či bláta, tím zvýšíte chuť koně jej lízat. Vám by se také nelíbily chlupy na jazyku. Pokud máte více koní, poskytněte jim více míst se solnými lizy, aby se neprali. Předejdete tak situacím, kdy se na určitého koně vůbec sůl nedostane, protože ho ostatní šikanují a k soli nepustí.
Pokud kůň líže solný liz rychle, je jeho potřeba soli zvýšená a lze ji doplňovat solí stolní. Pokud váš kůň dostává nějaké komerční krmivo nebo vitaminový / minerální doplněk, vynechejte jodidovanou sůl. Dávejte denně dvě až čtyři lžíce soli podle zátěže . Rozdělte ji do KD vašeho koně. (Začněte s malým množstvím a postupně zvyšujte na plnou dávku, abyste si koně zvykli na novou chuť.)
Zvažte, zda by pro vašeho koně nebyla lepší sůl stolní, granulovaná. Ta je ideálním prostředkem mezi solným lizem a přidáváním soli do krmiva. Sůl lze vysypat do kbelíku, který se umístí na vhodné a kryté místo, kde k němu má váš kůň snadný přístup. Udržujte jej naplněný do poloviny solí. Někteří koně totiž mívají z lízání soli ze solného lizu bolavý jazyk (jako člověk, když dlouho líže lízátko), proto budou sypkou sůl podle vlastní volby považovat za velmi lákavou.
Nepoužívejte: Solné lizy slazené melasou, protože koně je někdy konzumují jako bonbóny, dokonce kousají i držáky, když jim sůl dojde.
Zajistěte dostatek čerstvé, čisté vody a nikdy ji nesolte.
Sodík: Proč na něm tak záleží?
Sodík je hlavním elektrolytem nacházejícím se v krvi. Pokud jsou hladiny sodíku nízké, krev nezadržuje dostatek vody. To způsobí, že nadledviny uvolní hormon aldosteron, který řekne ledvinám: „Nevylučujte žádný sodík z těla!“ Když je v ledvinách přebytek sodíku, vylučují na jeho místě draslík a vytvářejí tak minerální nerovnováhu v organismu.
Nedostatečný příjem sodíku může dát vzniknout stavům jako je anhydroza (nedostatečné nebo minimální pocení), svalová ztuhlost (svalová porucha vedoucí k zatuhlosti nebo chvění svalů po námaze) a rychlá srdeční frekvence.
Nedostatek soli může také negativně ovlivnit pitný režim koně, protože se tělo snaží zabránit vyplavování sodíku. A kůň, který nedostatečně pije, si koleduje o koliku.
Měli byste doplňovat elektrolyty?
Horko už je skoro na denním pořádku, je dobré si připomenout, že koně vyžadují více tekutin a více elektrolytů. Především ti, kteří s koňmi jezdí na delší a náročnější vyjížďky či sportují, by měli myslet na jejich případné doplnění.
Elektrolyty jsou sloučeniny, které – pokud jsou v roztoku – vedou elektrický proud. U koní jsou nejdůležitější a nejhojnější elektrolyty sodík, draslík, chloridy, vápník a hořčík. Když se rozpustí ve vodě, stanou se z nich elektricky nabité částice zvané ionty: Na+, K+, Cl-, Ca2+ a Mg2+. Elektrolyty se účastní mnoha základních buněčných funkcí včetně svalových stahů a přenosu nervových impulzů. Ztráta elektrolytů a jejich nerovnováha má dalekosáhlé následky, které postihnou všechny systémy těla koně
Hlavními elektrolyty jsou sodík a chlorid (složky kuchyňské soli – chlorid sodný). Mezi další patří draslík, vápník, hořčík, fosfor, zinek, železo, měď a mangan.
Krmení elektrolytů (kromě doplňování soli) je prospěšné kdykoli se váš kůň více potí (jako v horkém, vlhkém počasí nebo při těžké práci, také i v případě, že málo pije (např. za chladného počasí).
Doplněk s elektrolyty sám o sobě však neposkytne koni dostatek sodíku, proto se ujistěte, že má přístup i k čisté bílé soli.
Doplňujte bezpečně
Elektrolytové doplňky nejsou univerzální, což znamená, že ne všechny jsou vhodné pro všechny koně (např. přípravky obsahující draslík nejsou doporučené pro koně s HYPP = hyperkalemickou periodickou paralýzou).
Je třeba použití každého takového přípravku prodiskutovat se svým veterinářem, pokud podáváte několik různých doplňků, což moc majitelů nedělá. Je ale potřeba zjistit celkové denní množství látek, které kůň dostane ze všech podávaných přípravků, aby bylo jasné, zda kůň nedostává víc, než kolik je jeho doporučená denní dávka.
https://horseandrider.com/health/the-importance-of-salt-13116