Veterinární hlediska: Podzim přináší nárůst případů laminitidy u koní

Pro mnoho majitelů koní znamená podzim a jaro víc než jen změnu počasí. Právě v těchto obdobích roku se často objevují případy laminitidy u koní a mají tendenci rok od roku narůstat. Koňská laminitida je stav koňských nohou, který je důsledkem narušení průtoku krve do lamel, což je struktura, která fixuje kopytní kost a měkkou tkáň k vnější stěně kopyta.

Když se objeví laminitida, zánět v kopytě způsobí oslabení vazby mezi kopytní stěnou a lamelami, což vede k oddělení těchto struktur,“ řekl Dr. Kelsey Jurek, lékař pro pohotovostní léčbu velkých zvířat na Oklahoma State University College of Veterinary Medicine. “ Při velkém poničení tohoto spoje dochází k tzv. rotaci kopytní kosti, která se v kopytě posouvá směrem dolů. Pokud se nic nepodnikne, může dojít i k proražení kopytní kosti chodidem kopyta.“

Termín chronická laminitida se obvykle používá tam, kde je projevem právě rotace kopytní kosti, zatímco termín akutní laminitida se používá k popisu náhlých zánětlivých záchvatů, které způsobují silnou bolest a zánět lamel.

U některých koní je vyšší riziko vzniku laminitidy:

Koně s nadváhou a/nebo velmi těžcí
Koně, kteří jsou krmeni velkým množstvím žrádla bohatého na sacharidy
Starší koně s Cushingovou chorobou
Některá plemena jako jsou poníci, miniaturní koně, osli, Morganové, mnozí mimochodníci (Rocky Mountain Horse, Missouri Fox Trotting Horse atd.)
Koně, kteří měli předchozí epizody laminitidy

Co tedy podzim a jaro mohou způsobit?

Zvýšené procento případů laminitidy na jaře a na podzim se objevuje, protože obsah nestrukturálních sacharidů (jednoduché cukry, škroby a fruktany) v pastevních trávách je nejvyšší právě v těchto obdobích roku,“ řekl Jurek. „U rizikových koní jsou zvýšené hladiny cukru dostatečné k tomu, aby způsobily metabolické poruchy a vedly k zánětlivé reakci, která způsobuje rozvoj laminitidy.“

Léčba koní s predispozicí k laminitidě je klíčem k prevenci tohoto stavu. Koně by měli držet upravenou dietu, která poskytuje adekvátní výživu založenou na krmivu s nízkým obsahem sacharidů. Je třeba se vyhnout obilí a jiným zdrojům nadměrného množství cukru/sacharidů. Kromě toho se vyhněte pastvě rizikových koní na bujných pastvinách (zejména mezi pozdními ranními a pozdními odpoledními hodinami) a všechny koně na pastvu zavádějte pomalu a postupně zejména na jaře nebo kdykoli se pastva náhle zazelená.

Rozpoznání koně v nadměrně kondici, prozkoumání potenciálních metabolických poruch a spolupráce s vaším veterinářem na vytvoření bezpečného plánu hubnutí pomůže zabránit rozvoji laminitidy u jinak zdravého koně,“ dodává Jurek. Majitelé, kteří se mohou obávat, že se u jejich koně rozvine laminitida, by si měli dávat pozor na známky akutní i chronické laminitidy.

Příznaky akutní laminitidy:
Přesouvání váhy z nohy na nohu, kulhání ve stoji a kulhání, když se kůň otáčí v kruhu
Teplo v chodidle a zvýšené distální pulsy (hmatatelné na obou stranách sezamských kostí Bolest v oblasti kopyta při působení tlaku
Neochota chodit a velmi strnulá/váhavá chůze
Postoj, kterém kůň pokládá přední nohy natažené před sebe, aby zmírnil tlak na kopyta

Příznaky chronické laminitidy:
Kroužky v kopytní stěně, které se rozšiřují, jak jdou od špičky k patě
Opakující se abscesy, pohmožděná chodidla a rozšířená bílá čára
Ploché chodilo či vyklenutá kopyta, která připomínají pantofle (kvůli nerovnoměrnému růstu kopyt v průběhu času)
Mezi příznaky metabolických poruch patří tlustý, hřebenovitý krk; abnormální tukové usazeniny na hlavě ocasu a nad žebry; kůň nabírá i ze vzduchu.
Rentgenový důkaz rotace kopytní kosti

Každý kůň, který vykazuje známky laminitidy, by měl být odstraněn z pastviny a prohlédnut veterinárním lékařem, aby se stanovil vhodný léčebný plán. Laminitida se léčí odlišně v závislosti na tom, zda je akutní nebo chronická a na závažnosti laminitických epizod. Bez ohledu na příčinu dává včasná diagnostika a léčba laminitidy koni největší šanci na uzdravení.

Zdroj zde.